Searchlight Duo 1 3 Light Cascade Ceiling Pendant - Chrome
£72.99
Item code
29684
Available for pre-order - Due back in stock Saturday 27th June
Due back in stock Saturday 27th June
-
2 Year Guarantee
Key Features
- This contemporary 3 light cluster pendant features a circular ceiling plate in a chrome finish with 3 clear cables holding cylinder shaped clear glass shades, with ribbed inner glass diffusers. This stylish design is ideal for your dining room, hallway, living room or kitchen.
- Colour: Polished Chrome
- Material: Metal, Glass
- IP Rating: IP20
- Bulb Requirement: Max 3 x 60W Decorative Filament Small Screw Candle Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 1200 x W 230mm
Maximum Drop - 1.2 Metre
Product Specification
| Supplier Code | 2300-3 |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| Guarantee | 2 Years |
| Collection Name | Duo 1 |
| Height | 1200mm |
| Width/Dia | 230mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.2 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Cluster & Cascade |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Dining Room, Living Room, Bedroom, Hallway, Stair Lighting |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 3 x 60W |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Glass, Metal |
| No. of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Candle Bulb |