Astro Tango LED Recessed Wall Light - Brushed Stainless Steel
Special Price
£45.92
Regular Price
£62.99
27% Off
Item code
41018
Currently Unavailable
-
E Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP65 -
LED -
Dimmable
Key Features
- Recessed light in a brushed steel finish
- Colour: Brushed Steel
- Material: Metal
- IP Rating: IP65
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Dimmable with LED compatible dimmer switch.
- Driver Required: Yes - Must be purchased separately.
- Driver Recomended: Please see related products for recomended driver. If more information is required please see the link below to Astro Lighting LED lights & driver guide or speak with a member of our team.
- Light Output: 1W, Warm White
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 70 x W 70 x D 2 (when fitted)mm - Astro Lighting LED Lights & Driver Guide
Product Specification
| Supplier Code | 1175002 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 70mm |
| Width/Dia | 70mm |
| Depth | 2mm (when fitted) |
| Location | Indoor Use |
| Cutout | 62mm |
| Type | Wall Light |
| Format | Recessed Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Max Wattage | 1W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 22 Lumens |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Finish | Brushed Steel |
| Material | Metal |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |