Searchlight Victoria Flush Wall Light - Antique Brass
£65.99
Item code
408541
Available for pre-order - Due back in stock Tuesday 19th May
Due back in stock Tuesday 19th May
-
1 Year Guarantee
Key Features
- This single light flush wall fitting has a lantern style with classically influenced design and features an antique brass frame adorned with clear crystal bars. This stunning wall fitting will be a bold addition to any room within your home, and the combination of brass and clear glass adds to the elegant look.
- Colour: Antique Brass
- Material: Steel
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Non-Switched
- Bulb Requirement: Max 60W Decorative Filament Small Screw Candle Bulb, sold separately.
- Guarantee: 1 year guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 350 x W 180mm
Product Specification
| Supplier Code | 8571AB |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 350mm |
| Width/Dia | 180mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | Universal |
| Switch Type | Non-Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 60W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Steel |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Candle Bulb |