Searchlight Ascot 8 Light Chandelier - Antique Brass
£192.00
Item code
47165
-
5 Year Guarantee
Key Features
- 8 light chandelier in an antique brass finish
- Colour: Antique Brass
- Material: Stainless Steel
- Cable: Gold PVC cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP20, Class II
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 8 x 40W Decorative Filament Small Screw Candle Bulb, sold separately.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 380 x W 720mm
Maximum Drop - 1.5 Metre
Product Specification
| Supplier Code | 41312-8AB |
|---|---|
| Brand | Searchlight |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 380mm |
| Width/Dia | 720mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.5 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Chandelier |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 8 x 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Double Insulated |
| No. of Bulbs | 8 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Candle Bulb |