Quintiesse Alford Place 2 Light Small Outdoor Lantern Wall Light - Black
£108.00
Item code
408658
-
3 Year Guarantee -
IP44
Key Features
- The Alford Place wall lantern has a classic, traditional style. The vintage style lantern is made from die cast aluminium with clear glass panes and shepherd hook style arm, with a striking black finish and 2 candle lamp holders. Team it with decorative filament bulbs to complete the look, it will be a perfect lighting solution for outside your entrance, patio, or garage.
- Colour: Black
- Material: Aluminium, Glass
- IP Rating: IP44, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 2 x 40W Decorative Filament Small Screw Candle Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 372 x W 203 x D 233mm
Product Specification
| Supplier Code | QN-ALFORD-PLACE2-S-MB |
|---|---|
| Brand | Quintiesse |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 372mm |
| Width/Dia | 203mm |
| Depth | 233mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Lantern |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 2 x 40W |
| Voltage | 220-240v 50hz |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Black |
| Material | Aluminium, Glass |
| No. of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Candle Bulb |