Nordlux Milford Table Lamp - White
£64.99
Item code
46458
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- Complete table lamp in a natural finish
- Colour: Natural, Frosted
- Material: Glass, Wood
- Cable: 2 Metre cable with in-line on/off switch.
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage, Switched
- Bulb Requirement: Max 40W Decorative Filament Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 217 x W 200mm
Product Specification
| Supplier Code | 48915001 |
|---|---|
| Brand | Nordlux |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 217mm |
| Width/Dia | 200mm |
| Location | Indoor Use |
| Cable Length | 2 Metre |
| Type | Table Lamp |
| Format | Complete Table Lamp |
| Technology | Universal |
| Switch Type | In-Line |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Natural |
| Material | Glass, Wood |
| Diffuser Finish | Frosted |
| Features | Double Insulated |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Golf Ball Bulb |