Lucide Sueno Glass Table Lamp - Pink
£21.49
Item code
47129
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- The Sueno single light table lamp features a circular brass base adorned with a frosted pink ribbed glass shade. This stylish yet practical lamp is ideal for adding ambient light to your space. It’s a compact, petite design which will fit into so many small spaces where light is required. IP20 rated, class I, 1.8 metre black fabric cable with an in-line on/off switch.
- Colour: Brass, Pink
- Material: Glass, Metal
- Cable: 1.8 Metre Black Textile cable with in-line on/off switch.
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Switched
- Bulb Requirement: Max 40W Decorative Filament Small Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 170 x W 125mm
Shade - H 150 x W 125mm
Product Specification
| Supplier Code | 45595/01/66 |
|---|---|
| Brand | Lucide |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 170mm |
| Width/Dia | 125mm |
| Location | Indoor Use |
| Cable Length | 1.8 Metre |
| Type | Table Lamp |
| Format | Complete Table Lamp |
| Technology | Universal |
| Switch Type | In-Line |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Brass |
| Material | Glass, Metal |
| Shade Finish | Pink |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Golf Ball Bulb |