Lucide Ramzi Ceramic Table Lamp - Cream
£19.99
Item code
400094
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- Natural materials and an elegant shape make the Ramzi single light table lamp the ideal choice for contemporary homes. This stylish design has a textured ceramic base holding a cotton shade, with a calming colour palette of creams and a rustic design. It will make a great bedside reading lamp, or on a bookshelf or side table in your living room and has an inline rocker switch on the cable for ease of use.
- Colour: Cream
- Material: Ceramic, Fabric
- Cable: 1.3 Metres White PVC cable with in-line on/off switch.
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Switched
- Bulb Requirement: Max 40W Small Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 260 x W 180mm
Shade - H 130 x W 150mm
Product Specification
| Supplier Code | 47506/81/38 |
|---|---|
| Brand | Lucide |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 260mm |
| Width/Dia | 180mm |
| Location | Indoor Use |
| Cable Length | 1.3 Metres |
| Type | Table Lamp |
| Format | Complete Table Lamp |
| Technology | Universal |
| Switch Type | In-Line |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Cream |
| Material | Ceramic, Fabric |
| Shade Finish | Cream |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Small Screw Golf Ball Bulb |