Lucide Lornex 580 LED Outdoor Stake Light - Black
£61.99
Item code
411445
Available for pre-order - Due back in stock Monday 18th May
Due back in stock Monday 18th May
-
F Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP54 -
LED
Key Features
- The Lornex 580 tubular garden spotlight is ideal for lining your pathway, driveway or your patio area and is designed for outdoor use. Made from high quality aluminium in a black finish it comes with a ground spike or base plate and has an integrated warm white LED light source for a soft illumination at night. With its IP54 rating it is weatherproof and durable for your outdoor space.
- Colour: Black
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP54, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 1 x 6W, Warm White
- Average Life Expectancy: 50,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 580 x W 49mm
Product Specification
| Supplier Code | 29832/60/30 |
|---|---|
| Brand | Lucide |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 49mm |
| Height | 580mm |
| Width/Dia | 49mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Garden Light |
| Format | Post Lights |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP54 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 1 x 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 1 x 600 |
| Average Hours | 50,000 |
| Colour Rendering | 90 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Beam | 135° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Finish | Black |
| Material | Aluminium |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |