Lucide Garve Ceiling Pendant Light - Dark Green
Special Price
£90.23
Regular Price
£241.00
62% Off
Item code
47064
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- The Garve single light ceiling pendant light has a dark green finish and is made of high quality rattan. This eye-catching design will suit modern decors and will look great teamed with a decorative filament bulb.
- Colour: Green
- Material: Rattan
- Cable: Black PVC cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 40W Decorative Filament Screw Globe Bulb 95mm, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 2100 x W 400 x D 400mm
Maximum Drop - 2.10M
Shade - H 790 x W 400 x D 790mm
Ceiling Rose - H 25 x W 120 x D 120mm
Product Specification
| Supplier Code | 03436/40/33 |
|---|---|
| Brand | Lucide |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 2100mm |
| Width/Dia | 400mm |
| Depth | 400mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 2.10M (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Green |
| Material | Rattan |
| Shade Finish | Green |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Globe Bulb 95mm |