Granso 300 Bathroom Crystal Chandelier - Polished Chrome
£135.00
Item code
46128
In Stock
-
2 Year Guarantee -
IP44
Key Features
- Bathroom chandelier with machine cut clear glass prisms on a chrome metal frame.
- Colour: Chrome, Crystal
- Material: Crystal, Iron
- IP Rating: IP44, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 2 x 20W LED G9 Capsule, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 400 x W 300mm
Maximum Drop - 1.2 Metre
Product Specification
| Supplier Code | 107550 |
|---|---|
| Brand | Markslojd |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 400mm |
| Width/Dia | 300mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.2 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Chandelier |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Bathroom |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 2 x 20W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Chrome |
| Material | Crystal, Iron |
| Shade Finish | Crystal |
| No. of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED G9 Capsule |