Granso Grand 500 Crystal Chandelier - Matt Black
£275.00
Item code
46050
Available for pre-order - Due back in stock Monday 25th May
Due back in stock Monday 25th May
-
2 Year Guarantee
Key Features
- Chandelier in a matt black finish
- Colour: Matt Black, Crystal
- Material: Crystal, Iron
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 3 x 40W Decorative Filament Small Screw Candle Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 680 x W 500mm
Maximum Drop - 1.5 Metre
Product Specification
| Supplier Code | 107028 |
|---|---|
| Brand | Markslojd |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 680mm |
| Width/Dia | 500mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.5 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Chandelier |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 3 x 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Matt Black |
| Material | Crystal, Iron |
| Shade Finish | Crystal |
| No. of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Candle Bulb |