Granso 300 Crystal Chandelier - Brushed Brass
£120.00
Item code
42588
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- Chandelier in a brushed brass finish
- Colour: Brushed Brass, Crystal
- Material: Crystal, Iron
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 60W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 400 x W 300mm
Maximum Drop - 1.5 Metre
Product Specification
| Supplier Code | 106118 |
|---|---|
| Brand | Markslojd |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 400mm |
| Width/Dia | 300mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.5 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Chandelier |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 60W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Brushed Brass |
| Material | Crystal, Iron |
| Shade Finish | Crystal |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |