Garden 24V 15W LED Spotlight - Black
£59.99
Item code
43106
In Stock
-
2 Year Guarantee -
IP44 -
LED -
24 Volts -
Connectable -
Dimmable
Key Features
LED garden spotlights are a fantastic means of installing additional lighting outdoors, without the need for hard wiring. Simply choose the ideal spot then plug and play ƒ?? it couldn't be easier.
- Connectable LED garden spotlight in a black finish with adjustable head
- Supplied with ground spike and 3 metre black cable
- Part of the Markslojd Garden 24V plug and play lighting range
- IP44 rated
- Warm white (3000k) dimmable LED
- Transformer required, sold separately, please see 'related products'
- Size: H 135 x W 90 x D 150mm
Product Specification
| Supplier Code | 107291 |
|---|---|
| Brand | Markslojd |
| Guarantee | 2 Years |
| Collection Name | Garden 24V |
| Height | 135mm |
| Width/Dia | 90mm |
| Depth | 150mm |
| Location | Outdoor Use |
| Cable Length | 3 Metre |
| Type | Garden Light |
| Format | Outdoor Spotlights |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 15W |
| Voltage | 24V |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Lumens | 950 Lumens |
| Average Hours | 20,000 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Black |
| Features | Linkable |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |