Frida Wall Light - Copper
£39.99
Item code
49273
In Stock
-
5 Year Guarantee
Key Features
- Industrial style metallic wall light in a copper finish
- Colour: Copper
- Material: Metal
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 60W Decorative Filament Screw Globe Bulb 95mm, sold separately.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 210 x W 120 x D 90mm
Product Specification
| Supplier Code | 49273 |
|---|---|
| Brand | The Italian Collection |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 210mm |
| Width/Dia | 120mm |
| Depth | 90mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Single Bracket Wall Light |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 60W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Copper |
| Material | Metal |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Globe Bulb 95mm |