Forum Porto Glass Semi-Flush Ceiling Light - Polished Chrome
£48.99
Item code
47299
In Stock
-
5 Year Guarantee -
IP44
Key Features
- Semi-flush bathroom ceiling light in a polished chrome finish with opal glass globe shade
- Colour: Polished Chrome, Opal
- Material: Glass, Stainless Steel
- IP Rating: IP44
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 42W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 340 x W 250mm
Product Specification
| Supplier Code | SPA-31309-CHR |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 340mm |
| Width/Dia | 250mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Semi-Flush Light |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Bathroom |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 42W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Glass, Stainless Steel |
| Diffuser Finish | Opal |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |