Dar Hadano Dimpled Glass Ceiling Pendant Light - Natural Brass
£58.99
Item code
45424
-
1 Year Guarantee
Key Features
- Single pendant in a natural brass finish
- Colour: Natural Brass
- Material: Glass, Metal
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 40W Decorative Filament Small Screw Candle Bulb, sold separately.
- Guarantee: 1 year guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 320 x W 150mm
Maximum Drop - 1.2 Metre
Product Specification
| Supplier Code | HAD0140-03 |
|---|---|
| Brand | Dar |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 320mm |
| Width/Dia | 150mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.2 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Natural Brass |
| Material | Glass, Metal |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Candle Bulb |