Astro Kea 150 LED Round Outdoor Flush Light - Textured Black
£82.99
Item code
400744
-
D Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP65 -
LED
Key Features
- LED outdoor flush light in a textured black finish with frosted diffuser
- Colour: Black, Frosted
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP65, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Driver Required: No- Includes integral driver for 8.1W LED
- Light Output: 8.1W, Warm White
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 55 x W 150 x D 150mm
Product Specification
| Supplier Code | 1391002 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 55mm |
| Width/Dia | 150mm |
| Depth | 150mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 8.1W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 565 Lumens |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | D |
| Finish | Black |
| Material | Aluminium |
| Diffuser Finish | Frosted |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |