Umage Tripod Mini Table Lamp Base Only - Matt Black
Special Price
£19.50
Regular Price
£39.99
51% Off
Item code
408102
In Stock
-
1 Year Guarantee
Key Features
- The Tripod table lamp has sleek and slender legs which create an airy yet sturdy base and will be a stylish addition to any console table, desk, or bedside table. The base is an adjustable 2-in-1 tripod, the legs can be placed either in a 'low' or a 'high' position, making it a versatile design, and the black finish will add a striking look to your home. Sold as a base only for you to add a shade of your choice.
- Lamp base only. Find the perfect shade to complete your UMAGE look here.
- Colour: Matt Black
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP22, Class II
- Power Source: Switched
- Bulb Requirement: Max 15W Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 1 year guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 186 x W 158mm
Product Specification
| Supplier Code | 4054 |
|---|---|
| Brand | Umage |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 158mm |
| Height | 186mm |
| Width/Dia | 158mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Table Lamp |
| Format | Base Only |
| Technology | Universal |
| Switch Type | In-Line |
| IP Rating | IP22 |
| Max Wattage | 15W |
| Finish | Matt Black |
| Material | Aluminium |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Screw GLS Bulb |