Forum Arte LED Illuminated Bathroom Mirror Cabinet
£233.00
Item code
47022
-
3 Year Guarantee -
IP44 -
LED
Key Features
- LED illuminated soft close bathroom mirror cabinet with internal mirrors, adjustable shelves, motion sensor on
- Colour: Mirror
- Material: Glass
- IP Rating: IP44
- Power Source: Mains Voltage, Switched
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 35W, Daylight
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 700 x W 500 x D 130mm
Product Specification
| Supplier Code | SPA-35707 |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 700mm |
| Width/Dia | 500mm |
| Depth | 130mm |
| Type | Wall Light |
| Format | Mirror Light |
| Technology | LED |
| Switch Type | Motion Sensor |
| Suggested Room | Bathroom |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 35W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 2190 Lumens |
| Light Colour | Daylight |
| Colour (K) | 5000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Mirror |
| Material | Glass |
| Features | Demister, Shaver Socket |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |