Dar Ray 3 Light Bar Ceiling Pendant - Antique Brass
£144.00
Item code
40106
-
2 Year Guarantee
Key Features
- Bar pendant in an antique brass finish
- Colour: Antique Brass
- Material: Glass, Metal
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 3 x 40W Decorative Filament Screw Squirrel Cage Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 740 x W 960 x D 230mm
Maximum Drop - 940mm
Product Specification
| Supplier Code | RAY0375 |
|---|---|
| Brand | Dar |
| Guarantee | 2 Years |
| Collection Name | Ray |
| Height | 740mm |
| Width/Dia | 960mm |
| Depth | 230mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 940mm (Maximum Overall Drop) |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Bar Pendant |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Kitchen, Dining Room |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 3 x 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Glass, Metal |
| Features | Double Insulated |
| No. of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Squirrel Cage Bulb |