Dar Epstein 640 Ceiling Pendant Light - Gold Leaf
£334.00
Item code
44360
-
2 Year Guarantee
Key Features
- Single pendant in a gold finish
- Colour: Gold, Frosted
- Material: Glass, Metal
- Cable: cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 4 x 60W Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 220 x W 640mm
Maximum Drop - 1.9 Metre
Product Specification
| Supplier Code | EPS0412 |
|---|---|
| Brand | Dar |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 220mm |
| Width/Dia | 640mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.9 Metre (Maximum Overall Drop) |
| Cable Length | 2 Metre |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Dining Room, Living Room, Bedroom |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 4 x 60W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Gold |
| Material | Glass, Metal |
| Diffuser Finish | Frosted |
| No. of Bulbs | 4 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Screw Golf Ball Bulb |