Crompton 9W Cool White LED T8 Full Glass Tube - 2ft
£5.99
Item code
11817
In Stock
-
F Energy Rated -
4 Year Guarantee
Key Features
- LED T8 full glass tube with internal diffused coating providing 320° light output. Energy saving with low power consumption. Includes LED starter for ,direct retrofit into existing single battens.
- Wattage: 9W
- Light Colour: Cool White (4000K).
- Guarantee: 4 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Cap Type: G13.
- Energy Rating: F.
- Dimensions:
Overall - L 602 x Dia 26mm.
Product Specification
| Supplier Code | LFT2CW |
|---|---|
| Brand | Crompton |
| Guarantee | 4 Years |
| Length | 602mm |
| Width/Dia | 26mm |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Striplights & Tubes |
| Energy Rating | F |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | G13 |
| Cap | G13 |
| Watts | 9W |
| Voltage | 165V - 240V |
| Lumens | 1150 Lumens |
| Average Hours | 25,000 |
| Beam | 320° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Bulb Finish | Diffused |
| Technology | LED |
| Bulb Design | T8 Tube |
| Bulb Length | 600mm (2ft) |