Astro Hashira 300 Up & Down Wall Light - Matt Black
£94.99
Item code
48168
-
3 Year Guarantee
Key Features
- Up and down wall light in a matt black finish inspired by neoclassical architecture
- Colour: Matt Black
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Non-Switched
- Bulb Requirement: Max 2 x 6W LED GU10 Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 300 x W 81.5 x D 84.5mm
Product Specification
| Supplier Code | 1442001 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 300mm |
| Width/Dia | 81.5mm |
| Depth | 84.5mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Up & Down Light |
| Technology | Universal |
| Switch Type | Non-Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 2 x 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Matt Black |
| Material | Aluminium |
| No. of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |