Lucide Extravaganza Gust Monkey Table Lamp - Black & Gold
£99.99
Item code
46623
Available for pre-order - Due back in stock Monday 18th May
Due back in stock Monday 18th May
-
2 Year Guarantee
Key Features
- The Extravaganza Gust is a unique monkey statue lamp base in a stunning gold finish adorned with a black cotton top-hat shade. This playful design will be perfect for a themed room in your home or work providing ambient light to your space and is perfect for animal lovers. The monkey statue is holding a black top hat which is open at the top allowing the bright light to filter out beautifully. Comes with 1.5 Metre Black Fabric cable with in-line on/off switch.
- Colour: Black, Gold
- Material: Fabric, Resin
- Cable: 1.5 Metre cable with in-line on/off switch.
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage, Switched
- Bulb Requirement: Max 40W Small Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 500 x W 225mm
Product Specification
| Supplier Code | 10503/81/30 |
|---|---|
| Brand | Lucide |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 500mm |
| Width/Dia | 225mm |
| Location | Indoor Use |
| Cable Length | 1.5 Metre |
| Type | Table Lamp |
| Format | Complete Table Lamp |
| Technology | Universal |
| Switch Type | In-Line |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Black, Gold |
| Material | Fabric, Resin |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Small Screw Golf Ball Bulb |